Oleje - motopiema.pl
 1. « Wróc do  motopiema.pl

Oleje

Obecnie produkowane oleje silnikowe mają jedną wspólną cechę - ich skład. Olej w znacznej większości składa się z bazy olejowej. Ale sama baza nie zadba o silnik w wystarczającym stopniu. Dlatego tak ważne są uszlachetniacze dodane do oleju.

Baza bez dodatków jest w zasadzie bezużyteczna. Podobnie rzecz ma się w przypadku całej masy dodatków w kiepskiej bazie olejowej. Dlatego tak ważna jest kombinacja odpowiednich dodatków z dobrą bazą oleju. Istnieje kilka uszlachetniaczy, które laboranci dodają do oleju w procesie produkcji:

 • detergenty - zmniejszają powstawanie zanieczyszczeń i złogów przyklejających się do metalowych powierzchni silnika, zapobiegają korozji
 • dyspergatory - sprawiają, że cząstki unoszą się w oleju zamiast ulegać koagulacji (łączeniu się) złogów w większe cząstki
 • przeciwutleniacze - spełniają rolę konserwantu, zapobiegają starzeniu się oleju
 • antyspieniacze - konserwanty, nie dopuszczają do tworzenia się piany w wyniku intensywnego mieszania się powietrza z olejem (ograniczają również kawitację)
 • dodatki smarnościowe - to głównie dodatki przeciwzużyciowe, związane z ekstremalnym ciśnieniem i pochłaniacze korozji
 • substancje usprawniające olej - w olejach mineralnych będą to substancje zwiększające lepkość, czy obniżające temperaturę płynięcia, w olejach syntetycznych to dodatki chroniące konkretne tworzywa np. uszczelki

 

Reasumując, dodatki w oleju silnikowym pomagają w utrzymaniu filmu olejowego na powierzchni styku współpracujących części. To właśnie uzyskanie nieprzerwanego filmu olejowego pozwala na utrzymanie silnika w doskonałej kondycji.

Pamietajmy jednak, że bez względu na rodzaj oleju i jego składowe, regularna wymiana oleju wraz z filtrem pozwoli na bezawaryjną pracę jednostki napędowej.

 

Procedura wymiany filtra oleju, może być ważna, jeśli nie chcesz odstawiać auta do warsztatu samochodowego przy każdym drobnym napotkanym problemie. Samodzielna wymiana oferuje także możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy, ponieważ wizyta w warsztacie  zajmie trochę czasu, a sama wymiana filtra oleju może kosztować od 50 zł do nawet 200 zł, w zależności od dostępu do podzespołów. Na szczęście sam proces jest prosty i łatwy do wykonania.


Wybierz odpowiedni klucza do filtra oleju.

 

Właściwe usunięcie starego filtra oleju ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia operacji. Przed rozpoczęciem upewnij się, że masz odpowiedni klucz do filtra oleju, zastosowanego w twoim pojeździe. W przypadku tradycyjnych, przykręcanych filtrów puszkowych możesz użyć klucza łańcuchowego, klucza nasadowego lub klucza paskowego.

     

 

Główną zaletą klucza jest zapewnienie większej pewności uchwytu filtra, ponieważ większość filtrów oleju nie można usunąć ręcznie z powodu cienkiej warstwy smaru i oleju, którymi mogą być pokryte.

Z drugiej strony, jeśli twój silnik ma papierowy wkład filtra oleju wewnątrz plastikowej lub metalowej obudowy,  będziesz musiał użyć klucza nasadowego do odkręcenia obudowy.

 

Dlaczego wymieniać olej silnikowy.

 

Olej w twoim samochodzie jest porównywany do krwi w żywym organiźmie, a regularne wymiany oleju są nie tylko ważne dla płynnej pracy, ale także niezbędne dla uzyskania jak najlepszej żywotności silnika.

Istnieje kilka wskazówek, które mogą sprawić, że wymiana oleju będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

 

Procedura.

 

Przed wymianą oleju wykonaj następujące podstawowe kroki:

 • Uruchom silnik na kilka minut przed wymianą oleju, aby krążacy olej w silniku nagrzał się do odpowiedniej temperatury płynności oraz aby wszelkie zanieczyszczenia przedostały się do gorącego oleju jednocześnie przepłukując pompę olejową oraz kanały olejowe.
 • Przed wyjęciem filtra oleju należy zlokalizować korek spustowy oleju i umieścić pod nim zbiornik na zużyty olej.
 • Po poluzowaniu korka można go łatwo wyjąć, używając dłoni, należy jednak uważać ponieważ olej może być gorący. Pamiętajmy, że w zależności , w którym miejscu umieszczony jest korek spustowy, podłużmy zbiornik na zużty olej w odpowiednim miejscu, gdyż olej może wypływać pod kątem.
 • Odczekaj chwilę, aż cały olej spłynie.
 • Po spuszczeniu całego oleju należy wymienić uszczelkę korka lub wymienić korek. Dokręcając korek, sprawdź w instrukcji naprawy odpowiedni moment obrotowy i nie dokręcaj zbyt mocno, ponieważ możesz uszkodzić gwinty.

Usuń stary filtr i zamontuj nowy.

Jesteś teraz gotowy, aby zdemontować stary filtr oleju i zamontować nowy na swoim miejscu.

 • Użyj odpowiedniego klucza do filtra oleju, aby poluzować filtr lub obudowę z wkładem filtra oleju. Przed jego usunięciem pozwól, aby olej spłynął z niego.
 • Po spuszczeniu całego oleju z istniejącego filtra użyj najlepiej dłoni, aby ostrożnie go zdemontować. Przydadzą się tu rękawiczki, które nie tylko ochronią skórę przed zanieczyszczeniami, ale również ochronią dłoń przed filtrem i olejem, który może być gorący.
 • Użyj szmatki, aby upewnić się, że powierzchnia montażowa filtra jest czysta. Jest to ważny krok, ponieważ sprawdzisz czy pozostałości starej uszczelki przypadkiem nie pozostały na powierzchni przylegania (jeżeli tak, usuń je).
 • Następnie weź nowy filtr oleju, nasmaruj go, pokrywając uszczelkę świeżym olejem. Dobrym nawykiem jest napełnienie nowego filtra olejem, aby został wstępnie załadowany przed uruchomieniem silnika (jeżeli sposób montażu na to pozwala). Jeśli wymieniasz wkład filtra oleju, po prostu zamontuj nowy wkład.
 • Przykręć nowy filtr ręcznie, a następnie nie więcej niż o ¼ lub ½ obrotu. Ważne jest, aby NIE dokręcać zbyt mocno nowego filtra, ponieważ gruba uszczelka jest wykonana z miękkiej gumy, która może się łatwo odkształcić. Jeśli filtr zostanie zbyt mocno dokręcony, to zniekształcona uszczelka może spowodować wyciek. Gdy montujemy wkład filtra również nalezy pamiętać, aby dokręcić obudowę filtra z odpowiednim momentem.

 

Wlej nowy olej a następnie uruchom silnik.

 • Przy pomocy czystego lejka wlej nowy olej do poziomu zalecanego przez producenta lub po prostu skorzystaj z miarki oleju w celu sprawdzenia jego stanu. Następnie pamiętaj o założeniu korka wlewowego. Informacje na temat właściwego gatunku (lepkości) i ilości oleju można znaleźć w instrukcji naprawy lub w podręczniku użytkownika.
 • Następnie uruchom silnik na kilka minut i sprawdź, czy nie ma wycieków. Jeśli zauważysz wyciek, natychmiast wyłącz silnik i spróbuj ustalić, skąd pochodzi wyciek. Jeśli wszystkie czynności wykonałeś prawidłowo, wycieków nie powinno być.
 • Następnie jeszcze raz sprawdzić poziom oleju, aby upewnić się, że jest na odpowiednim poziomie.

 

 

Teraz, gdy już wiesz, jak prawidłowo wykonać czynności możez przystapić samodzielnie do wymiany oleju. Pamiętaj o regularnej wymianie oleju i filtra w pojeździe, aby uniknąć awarii i wysokich kosztów serwisu w przyszłości.