Chłodnica cieczy / pojedyncze części - motopiema.pl
ACURA / RSX coupe (DC_) / 2.0 Sport
  1. « Wróc do  motopiema.pl
  2. « Wróc do  Chłodzenie
  3. « Wróc do  Chłodnica cieczy / oleju
  4. Chłodnica cieczy / pojedyncze części
Kategorie

Chłodnica cieczy / pojedyncze części do ACURA RSX coupe (DC_) 2.0 Sport (118[kW] 160[KM])

Strona: z 1

Filtruj wg. producentów

Zaznacz wszystkich

CHLODNICA KOREK CHLODNICY J1542002 ZASTEPUJE JP KH-C32 SZT NIPPARTS NIPPARTS J1542002

Korek, chłodnica

Kod produktu: J1542002

Producent: NIPPARTS

Średnica [mm]: 43,5 Wysokość 1 [mm]: 20 Ciśnienie otwarcia [bar]: 1,1
Część pasuje do wybranego pojazdu
Średnica [mm]: 43,5 Wysokość 1 [mm]: 20 Ciśnienie otwarcia [bar]: 1,1
21,18 zł
brutto / SZT.
Dostępny

Duża ilość

Strona: z 1

Chłodnica Cieczy.

Jednym z ważniejszych podzespołów bez którego długotrwała praca silnika nie jest możliwa  to układ chłodzenia. W układzie chłodzenia zaś, oprócz przewodów, głównym podzespołem to wymiennik ciepła zwany chłodnicą . Chłodnica to umieszczony najczęściej w przedniej części pojazdu podzespół mający za zadanie odebranie temperatury z czynnika chłodzącego (głównie oleju czy wody). Zbudowana jest na ogół z aluminium lub miedzi. Jest zbiorem połączonych ze sobą rurek z użeberowaniami, przez które „przelatuje” powietrze. Dodatkowo w budowie aluminiowych chłodnic stosuje się także wytrzymałe tworzywa. Czynnik chłodzący, nazywany także w literaturze „medium chłodzącym”, pracuje w układzie zamkniętym. Poprzez sieć kanałów w bloku i głowicy silnika, płyn napędzany poprzez ruch obrotowy wirnika pompy wody przepływa przez cały układ –> blok silnika – chłodnica – blok silnika.
W układzie chłodzenia należy także wspomnieć o drugiej współpracującej w układzie chłodnicy, odpowiedzialnej za ogrzewanie wnętrza. Mowa tu o nagrzewnicy- jej zadaniem jest odbiór temperatury z medium chłodzącego do wnętrza pojazdu.

Najczęstsze awarie chłodnicy cieczy.


- mechaniczne zewnętrzne- powodów powstania tego typu uszkodzenia jest wiele. Może ono być spowodowane kolizją, kamieniem wpadającym przez wlot powietrza, nienaturalnym wygięciem bądź niewłaściwym montażem powodującym tarcie bądź nadmierne naprężenia.
- mechaniczne wewnętrzne - w niektórych przypadkach ze względu na uszkodzenia innych podzespołów układu. Wytworzone zbyt duże ciśnienie potrafi rozszczelnić chłodnicę w miejscach zgrzewu bądź na połączeniach plastik-metal. Najczęściej nadmierne ciśnienie w układzie wywołane jest uszkodzonym korkiem zbiorniczka wyrównawczego bądź awarią uszczelki pod głowicą.

- chemiczne – najogólniej można by nazwać ten problem korozją. Niewłaściwy płyn, rzadkie, sporadyczne użytkowanie pojazdu czy złej jakości zamiennik chłodnicy użyty podczas naprawy, mogą powodować wewnętrzną oraz zewnętrzną korozje. W dłuższym okresie prowadzi to do osłabienia ścianek chłodnicy a to w rezultacie do wycieku płynu.

Wszelkiego rodzaju awarie układu chłodzenia a zwłaszcza awaria chłodnicy są bardzo niebezpieczne dla naszego silnika. Nawet bardzo krótkotrwałe przegrzanie jednostki może doprowadzić w rezultacie do bardzo kosztowych awarii, które mogą być nieodwracalne w skutkach.

Jak prawidłowo dobrać chłodnicę?


Stało się ! Chłodnica uległa uszkodzeniu i trzeba ją wymienić. Ale jak dobrać chłodnicę by pasowała, by podczas montażu nie było niespodzianek ? Oczywiście poza prawidłowym odszukaniem marki, modelu oraz kodu silnika, warto także zapoznać się organoleptycznie z chłodnica zamontowaną w naszym pojeździe. Należy sprawdzić ilość wlotów i wylotów (również średnicę) oraz ich umiejscowienie w obudowach bocznych. Zwrócić uwagę czy występują jakieś czujniki oraz dokonać ogólnego pomiaru chłodnicy ( szerokość, wysokość oraz grubość radiatora). Pomimo, że wybieramy z katalogu konkretny pojazd może okazać się, że wynikiem wyszukiwania może okazać się kilka rodzajów chłodnic stosowanych w naszym pojeździe. Tutaj niezbędnym będzie informacja właśnie o wymiarach chłodnicy czy rozmieszczeniu króćców. Gdy już dopasujemy konkretny produkt, możemy śmiało dokonać zakupu w sklepie internetowym motopiema.pl (części samochodowe online).